ENERJİ KİMLİK BELGESİ ( EKB )

ekb

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Onaylı Zorunlu ' Enerji Kimlik Belgesi '

5627 SAYILI ENERJİ VERİMLİLİĞİ KANUNU VE BUNA BAĞLI OLARAK ÇIKARTILAN BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİNE GÖRE BİNALARDA ENERJİNİN VE ENERJİ KAYNAKLARININ ETKİN VE VERİMLİ KULLANILMASINI, ENERJİ İSRAFININ ÖNLENMESİNİ VE ÇEVRENİN KORUNMASINI SAĞLAMAK İÇİN ASGARİ OLARAK BİNANIN ENERJİ İHTİYACI VE ENERJİ TÜKETİM SINIFLANDIRMASI, SERA GAZI SALIMI SEVİYESİ, YALITIM ÖZELLİKLERİ VE ISITMA VE/VEYA SOĞUTMA SİSTEMLERİNİN VERİMİ İLE İLGİLİ BİLGİLERİ İÇEREN BELGEDİR.


DAHA BASİT BİR İFADE İLE BUZDOLAPLARI, ÇAMAŞIR MAKİNELERİ GİBİ BEYAZ EŞYALARDAKİ YA DA KLİMALARDAKİ ENERJİ PERFORMANS SINIFLANDIRMALARI ARTIK BİNALAR İÇİN DE GEÇERLİDİR. BU SINIFLANDIRMALAR A’DAN G’YE KADAR YAPILMIŞTIR. A SINIFI EN VERİMLİ SEVİYEYİ BELİRTİRKEN, G SINIFI EN DÜŞÜK VERİMLİ SEVİYEYİ BELİRTMEKTEDİR. BİNALARDA BU SINIFLANDIRMAYI GÖSTEREN BELGEYE ENERJİ KİMLİK BELGESİ YA DA KISACA EKB DENİLMEKTEDİR.
YENİ YAPILACAK VEYA YAPILMAKTA OLAN BİNALARIN ENERJİ KİMLİK BELGESİ SINIFI EN DÜŞÜK C SINIFINDA OLACAK ŞEKİLDE TASARLANMALI VE İNŞAA EDİLMELİDİR. C SINIFINDAN DAHA DÜŞÜK SEVİYEDE ÇIKAN YENİ YAPILACAK VEYA YAPILMAKTA OLAN BİNALAR KANUNEN İSKAN RUHSATI ALAMAMAKTADIR.


MEVCUT BİNALAR İÇİN ENERJİ KİMLİK BELGESİ ASGARİ SINIFLANDIRMA SEVİYESİ KOŞULU YOKTUR. MEVCUT BİNALAR HALİHAZIRDAKİ ISI YALITIMI, PENCERELERİN ISI YALITIMI, ISITMA-SOĞUTMA EKİPMANLARI VERİMİ, AYDINLATMA ARMATÜRLERİ VERİMLİLİĞİ GİBİ PARAMETRELERİNE BAĞLI OLARAK A SINIFINDAN G SINIFINA KADAR HER SINIF 
ENERJİ KİMLİK BELGESİ ALABİLMEKTEDİR.